Drużyna

„Nie jesteśmy idealni, bo wszyscy się różnimy, lecz naprawdę zgraną drużynę tworzymy, bo sobie pomagamy…”

(hasło z plakatu przygotowanego przez dzieciaki w ramach eliminacji w projekcie „Odyseja umysłu”)

Miniony tydzień upłyną części freeowych dzieciaków głównie pod hasłem przygotowań do udziału w eliminacjach, w ramach projektu „Odysej Umysłu”. Było gorąco. Szlifowanie scenariusza, scenografii, strojów, piosenki (tekst i muzyka), wypełnianie dokumentów – wszystko musieli przygotować sami. Sami! I zrobili to po mistrzowsku. W sobotę (29 lutego), w szkole podstawowej nr 22 we Wrocławiu stanęli w szranki z 76 innymi drużynami z województw dolnośląskiego i opolskiego, i dali tak piękne przedstawienie, że oglądającej ich starszyźnie do oczu napłynęły łzy wzruszenia. Wiecie dlaczego? Nie tylko dlatego, że było super i na 100%, ale dlatego, że stworzyli zespół, w którym każdy jest odpowiedzialny za siebie, ale i za innych. Patrzenie jak uważni byli na siebie nawzajem, jak bardzo byli kreatywni i zaangażowani było w tym wszystkim najpiękniejsze.

Choć nie udało nam się przejść do kolejnego etapu to zdaje się, że wygrali po stokroć więcej – piękne relacje między sobą, oparte na uważności i szacunku wobec siebie. Jasne! Były łzy smutku i gorycz porażki, ale już snują plany i obmyślają strategię na przyszły rok…

Weronko! Dziękujemy, że czuwałaś nad wszystkim – wiele się nauczyli, i w czasie przygotowań, i w czasie eliminacji.

Jednak nie samą „Odyseją” człowiek żyje…

Był też więc plac zabaw i gry planszowe. Właśnie. Wiecie dlaczego te ostatnie goszczą u nas tak często? Uczą koncentracji, cierpliwości, przewidywania, oswajają z porażką i sukcesem. Dzięki nim dzieciaki wchodzą ze sobą w interakcje, uczą się zasad fair play, wzmacniają poczucie przynależności do grupy. Czyli? Rozwijają się intelektualnie, emocjonalnie i społecznie.

Piękne i potrzebne prace powstały też na sensoplastyce. Foliowe woreczki strunowe, brokat, skrawki kolorowego papieru, płyn do mycia naczyń, sól, koraliki i dzieją się cuda…

Lekcje? Też były 🙂 I polski, i matma, fizyka, angielski, rosyjski i niemiecki. A! I geografia, a właściwie powtórka przed egzaminem. Trzymajcie mocno kciuki – zdają w tym tygodniu.